Animayo a Česká centra přinášejí speciální přehlídku stop motion animace

04. 07. 2020 04. 07. 2020

Festival Animayo a České centra ve Španělsku, Belgii, Francii, Itálii, Izraeli, Nizozemsku, Rusku, a Řecku spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii se spojily, aby připravily virtuální Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition festival věnovaný české stop motion animaci. V sobotu 4. července se umělci a odborníci z různých zemí postarají o nabitý program plný odborných přednášek, masterclass a projekcích klasických i současných perel této unikátní animační techniky. Stop motion, který má v České republice bohatou tradici, je technikou, při níž je objekt mezi jednotlivými záběry upravován a posouván o malé úseky tak, aby se na výsledném záznamu objevil souvislý pohyb. Takto lze rozpohybovat panenky nebo loutky z různých materiálů (plastelína, papír, tmel, keramika, plsť, atd.) nebo jiné reálné objekty jako například výřezy z papíru, fotografie, malby na skle či v písku a nespočet dalších možností, které jsou limitovány jen umělcovou fantazií.

 

Česká republika bezpochyby byla a stále je jednou z evropských zemí, které můžeme nazývat velmocí stop motion animace. Ve světě má česká animace nebývale dobrou pověst, pravidelně se objevuje na mnoha mezinárodních festivalech a současná produkce krátkometrážní filmů jen potvrzuje její stále dobrou kondici.

Program speciální edice, kterou si pro tento rok připravil festival Animayo, bude zahrnovat přednášky a panely špičkových umělců věnujících se této technice. Těšit se můžete také na vybrané projekce klasické i současné stop motion animace, mezi kterými nebudou chybět reprezentanti prestižní pražské filmové školy FAMU.

Hosté, kteří vás provedou světem stop motion animace: Tereza Brdečková (Česká republika), novinářka, filmová kritička, spisovatelka a scénáristka; Martin Vandas (Česká republika), producent stop motion filmů; Daphne Rosenthal (Holandsko), vizuální umělkyně věnující se experimentální kinematografii, Luca Raffaelli (Itálie), scénárista a odborník na komiks a animaci; Patricia Ortiz Martínez (Španělsko), umělkyně a režisérka animovaných filmů; Tami Berenstein (Izrael), režisérka animovaných a dokumentárních filmů, konceptuální umělkyně, animátorka a ilustrátorka; Daria Kashcheeva (Česká republika), režisérka animovaných filmů. 

Touto speciální edicí pokračuje spolupráce Českého centra v Madridu s festivalem Animayo, který v minulosti divákům představil práce významných klasiků české animace jako například Jiřího Bárty, Jana Švankmajera, Jiřího Trnky, Karla Zemana a dalších;  stejně jako současnou tvorbu a produkci umělců Michaely Pavlátové, Jakuba Červenky, Galiny Miklínové či Anety Zábkové.

Síť Českých center propaguje českou kulturu po celém světě.  Na této speciální festivalové edici stop motion animace spolupracují Česká centra v Belgii, Španělsku, Francii, Řecku, Holandsku, Izraeli, Itálii a Rusku, spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii a také FAMU, NFA, Congo Film School a produkce Maur films.

 

 

 

 

 


 

Program 4. 7. 20202

12:00 - Masterclass Terezy Brdečkové
12:30 - Masterclass by Martina Vandase
13:00 - Daria Kaščeva uvádí film Dcera
14:00 - Virtuální diskuze

 

Projekce 4.7.2020:

Celý program tady

17:00 -18:10 londýnského času 

Česká animace I - Česká klasika. Jazyk - Česky + anglické titulky

18.30-19.40 londýnského času 

Česká animace II - Moderní Stop Motion z FAMU. Jazyk - Česky + anglické titulky

 


 

The festival Animayo presented already in the past important works of Czech classic animation artists like Jiří Bárta, Jan Švankmajer, Jiří Trnka, Karel Zeman and many more. Beyond that, the festival introduced as well works of contemporary productions and artists like Michaela Pavlátová, Jakub červenka, Galina Miklínová or Aneta Zábková.

Czech Centres are the core instrument of public diplomacy of the Czech Republic’s foreign policy, and strive to support the reputation of the Czech Republic in the world. They present Czech Republic in a wide range of cultural and social areas: from art through the creative industries to the achievements of Czech science and innovations.

 

 

 

Informace o události

  • Název události: Animayo a Česká centra přinášejí speciální přehlídku stop motion animace
  • Datum: 04. 07. 2020 04. 07. 2020
  • Místo konání: Český dům Jeruzalém

Podobné události