Tobruk

23. 12. 2020 30. 12. 2020 Online událost

České Centrum Tel Aviv ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Tel Avivu srdečně zvou na online projekci filmu Tobruk.

Tobruk je česko-slovenský válečný film z roku 2008 režírovaný a produkovaný Václavem Marhoulem. Film navazuje v syrovosti výrazu na román Rudý odznak odvahy z roku 1895 autora Stephena Cranea a přibližuje osud československých vojáků během druhé světové války v Africe, především u Tobruku, přičemž konkrétní filmový příběh je smyšlený. 

Film získal tři České lvy za rok 2008 v kategorii nejlepší kamera, hudba a zvuk.

Synopse

Děj Tobruku se snaží zachytit syrovou atmosféru války. Začíná se v egyptském výcvikovém táboře. Zde má divák možnost se seznámit se životem, společenstvím a problémy tehdejších vojáků z pohledu nováčka a idealisty vojína Pospíchala (Jan Meduna). Spolu s Pospíchalem též přijíždí vojín Lieberman (Petr Vaněk).

Následně jsou vojáci jako zálohy 11. čs. pěšího praporu vysláni po moři do obleženého Tobruku. Zde se hlavní hrdina setkává s problémy reálné války a nepřáteli neprodyšně uzavřené oblasti. Od nutnosti pít slanou mořskou vodu, po nepřátelský útok na zákop. Podtržen je zde neosobní rozměr války: zabíjení na dálku nebo dělostřelba do pozic. Po jednom takovém dělostřeleckém útoku se ocitne vojín Pospíchal v zákopu sám, bez munice, s protrženými ušními bubínky. 

Partneři této události

Informace o události

  • Název události: Tobruk
  • Datum: 23. 12. 2020 30. 12. 2020
  • Adresa: Online událost

Podobné události