Animayo a Česká centra přinášejí speciální přehlídku stop motion animace

04. 07. 2020 04. 07. 2020

Festival Animayo a České centra ve Španělsku, Belgii, Francii, Itálii, Izraeli, Nizozemsku, Rusku, a Řecku spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii se spojily, aby připravily virtuální Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition festival věnovaný české stop motion animaci. V sobotu 4. července se umělci a odborníci z různých zemí postarají o nabitý program plný odborných přednášek, masterclass a projekcích klasických i současných perel této unikátní animační techniky. Stop motion, který má v České republice bohatou tradici, je technikou, při níž je objekt mezi jednotlivými záběry upravován a posouván o malé úseky tak, aby se na výsledném záznamu objevil souvislý pohyb. Takto lze rozpohybovat panenky nebo loutky z různých materiálů (plastelína, papír, tmel, keramika, plsť, atd.) nebo jiné reálné objekty jako například výřezy z papíru, fotografie, malby na skle či v písku a nespočet dalších možností, které jsou limitovány jen umělcovou fantazií.

 

Česká republika bezpochyby byla a stále je jednou z evropských zemí, které můžeme nazývat velmocí stop motion animace. Ve světě má česká animace nebývale dobrou pověst, pravidelně se objevuje na mnoha mezinárodních festivalech a současná produkce krátkometrážní filmů jen potvrzuje její stále dobrou kondici.

Program speciální edice, kterou si pro tento rok připravil festival Animayo, bude zahrnovat přednášky a panely špičkových umělců věnujících se této technice. Těšit se můžete také na vybrané projekce klasické i současné stop motion animace, mezi kterými nebudou chybět reprezentanti prestižní pražské filmové školy FAMU.

Hosté, kteří vás provedou světem stop motion animace: Tereza Brdečková (Česká republika), novinářka, filmová kritička, spisovatelka a scénáristka; Martin Vandas (Česká republika), producent stop motion filmů; Daphne Rosenthal (Holandsko), vizuální umělkyně věnující se experimentální kinematografii, Luca Raffaelli (Itálie), scénárista a odborník na komiks a animaci; Patricia Ortiz Martínez (Španělsko), umělkyně a režisérka animovaných filmů; Tami Berenstein (Izrael), režisérka animovaných a dokumentárních filmů, konceptuální umělkyně, animátorka a ilustrátorka; Daria Kashcheeva (Česká republika), režisérka animovaných filmů. 

Touto speciální edicí pokračuje spolupráce Českého centra v Madridu s festivalem Animayo, který v minulosti divákům představil práce významných klasiků české animace jako například Jiřího Bárty, Jana Švankmajera, Jiřího Trnky, Karla Zemana a dalších;  stejně jako současnou tvorbu a produkci umělců Michaely Pavlátové, Jakuba Červenky, Galiny Miklínové či Anety Zábkové.

 

 

 


 

 

Masterclass Terezy Brdečkové

 

*12:00 izraelského času

 

Virtuální přehlídku Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition zahájí scénáristka, filmová kritička a spisovatelka Tereza Brdečková se svou master class ‚Historie české animace, od Hermíny Týrlové po Jana Švankmajera‘. Master class, v anglickém jazyce, můžete sledovat zdarma 4. července od 11:00 do 11:30h (SEČ) na webu festivalu Animayo. Nutná předchozí registrace.

Tereza Brdečková nás provede historií české animace od počátků 20. století s Hermínou Týrlovou, režisérkou a producentkou více než 60 krátkometrážních animovaných stop motion filmů, zastavíme se také v polovině století u osobnosti Jiřího Trnky, ilustrátora, scénografa a režiséra, který je známý jako “Walt Disney východní Evropy” a přehlídku zakončíme v 90. letech s boomem filmového průmyslu.

Tereza Brdečková je novinářkou, filmovou kritičkou, spisovatelkou, scénáristkou, překladatelkou, moderátorkou, kulturní redaktorkou a dcerou Jiřího Brdečka, známého režiséra a scenáristy českých animovaných filmů. Vystudovala obor střihová skladba na prestižní filmové škole FAMU. V roce 1995 obdržela cenu Českého literárního fondu Stříbrná křepelka za nejlepší kulturní publicistiku. Věnuje se psaní filmových a seriálových scénářů (mezi mnohými například filmy Zrcadla pro Valdštejna‘ a ‚Toyen‘ či seriály ‚Bohéma‘ a ‚Muž a stín‘). Je autorkou mnoha literárních titulů (‚Sobecký itinerář‘, ‚ Listy Markétě‘, ‚Šahrazád a král‘, ‚Učitel dějepisu‘, ‚Slepé mapy‘,‘ Alhambra‘ a další), napsala také monografii o životě a díle svého otce ‚Jiří Brdečka: Life, animation, magic‘. Pracovala jako dramaturgyně Filmových studií Barrandov a v České televizi spolupracovala s režisérem Zdeňkem Týcem na cyklu rozhovorů ,Ještě jsem tady‘, které moderovala.

 

 Pro registraci zdarma na festival Animayo klidknětě tady

 


 

 

Masterclass "Jak točit stop motion v 3D éře?" Martina Vandase

 

*12:30 izraelského času

 

Masterclass «Jak točit stop motion v 3D éře? » bude druhou přednáškou, která se uskuteční během virtuálního Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition festivalu věnovaného české stop motion animaci. Producenta stop motion filmů Martina Vandase a jeho master class můžete sledovat 4. července v 11:30h (SEČ) na webu festivalu Animayo. Program bude v anglickém jazyce a je nutná předchozí registrace na stránkách animayo.com.

S Martinem Vandasem se ponoříme do světa české moderní stop motion produkce. Zaměříme se na období od konce 90. let až po současnost, abychom objevili nové umělecké metody a techniky, které boří paradigmata tradiční animace. Nahlédneme do aktuální tvorby i budoucnosti, kde se práce s loukou a reálnými objekty mísí s digitálními technologiemi a umělecké možnosti téměř nemají hranice.

Martin Vandas je absolventem Katedry filmové produkce na FAMU a oboru Filmová věda na Univerzitě Karlově. Jeho prvním velkým profesním úspěchem byla trilogie Fimfárum (2002, 2007 a 2011), na které se podílel v produkční společnosti MAUR film. Není však producentem pouze animovaných filmů, je podepsaný i pod filmy jako jsou Velmi neklidné léto (2013) či dokument Návrat Agnieszky H. (2013). Vedle své producentské profese působí Martin Vandas jako první předseda Asociace animovaného filmu, expert Fondu kinematografie a AVF na Slovensku a rovněž také externí spolupracovník Katedry animace na pražské FAMU. Mezi jeho projekty patří: ‚Dcera‘, ‚ La Traversée‘, ‚Fany a pes‘, ‚Betonová džungle‘, ‚ Noctuelle‘, trilogie ‘Fimfárum’, ‚Velmi neklidné léto‘, ‚Návrat Agnieszky H.‘ a jiné

 

 Pro registraci zdarma na festival Animayo klidknětě tady

 

 


 

 

Daria Kaščeva uvádí svůj oskarový film 'Dcera'

 

*13:00 izraelského času

 

Po přehledu celé historie českého animovaného filmu, od jeho počátků až po současnost, se můžete těšit na povídání úspěšné mladé filmařky Darii Kaščevy a také na její film 'Dcera, který se dostal do nejužšího finále cen Americké akademie Oscar. Režisérka 4. července v 12h (SEČ) představí divákům festivalu Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition svůj originální snímek, který byl nominovaný na ceny Oscar 2020 v kategorii nejlepší krátký animovaný film. Celý festivalový program můžete sledovat zdarma po předchozí registraci na animayo.com.

Daria Kaščeva nás seznámí se svým působivým filmem 'Dcera', který sesbíral již 38 prestižních cen po celém světě. Rodačka z Tádžikistánu studuje animovanou tvorbu na pražské FAMU. Se svými školními filmy se zúčastnila řady mezinárodních festivalů. S autorským filmem To Accept Daria vyhrála mezinárodní soutěž Nespresso Talents 2017 v Cannes.

Ve svém bakalářském loutkovém filmu Dcera experimentuje s pohybem kamery a zkoumá téma vztahu mezi otcem a dcerou. Film úspěšně procestoval mnoho festivalů a získal několik ocenění. Nejvýznamnější z nich jsou Crystal za nejlepší studentský film na Festivalu animovaného filmu v Annecy a Studentský Oscar 2019.

 

 Pro registraci zdarma na festival Animayo klidknětě tady

 

 


 

 

Virtuální debata o české stop motion animaci

 

*14:00 izraelského času

 

Festival Czech Centres Animayo Stop Motion Special Edition připravil setkání odborníků, kteří budou hovořit o animaci touto technikou v České republice, kde měla tradičně unikátní výsledky a roli mnohdy přesahující umělecký rámec. U kulatého stolu zasednou významní filmaři a kritici Tereza Brdečková, Patricia Ortiz, Luca Raffaelli, Daphne Rosenthal a Tami Berenstein. Diskuzi s titulem “Virtuální rozhovory o české animaci: ČR jako kolébka stop motion animace,“ můžete zdarma sledovat 4. července od 13h do 14:30h (SEČ) po předchozí registraci na animayo.com. Program bude v anglickém jazyce.

Diskuze proběhne ve virtuální místnosti programu Teeoh, který poskytuje jedinečné interaktivní prostředí, kde jsou řečníci i publikum zastoupeni svým avatárem, mohou se pohybovat po místnosti, klást otázky, tleskat, apod. a vytvářet tak intenzivnější zážitek.

Stop motion je jedním z nejdůležitějších prostředků uměleckého vyjádření v animované kinematografii díky významné tradici loutkářství a loutkového divadla. Česká republika má významné postavení v historii animace a je považována mimo jiné díky technice stop motion za unikátní referenční příklad. Spolu s hosty diskuze se dozvíme více o této fascinující technice, jejím neodmyslitelném propojení s uměleckou tradicí země, vývoji a integraci v jednotlivých historických etapách stejně jako současném pokroku spojeným s příchodem nových audiovizuálních technologií.

 

Účastníci:

Patricia Ortiz Martínez, narozená ve Španělsku, vizuální umělkyně, která vystudovala výtvarné umění na Polytechnické Univerzitě ve Valencii. Během studií využila různá stipendia a žila ve městech jako Praha či Havana. V roce 2002 se přestěhovala do Prahy, kde aktuálně žije. V České republice se zaměřila na animaci, konkrétně na techniku stop motion. Je autorkou několika ojedinělých projektů a od roku 2006 spolupracuje s významnými českými režiséry krátkometrážních i večerních filmů.  Mezi lety 2007 a 2011 pracovala jako vedoucí vyučující ‘Film and TV Graphics Studio’ na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, VŠUP. V současnosti pracuje jako umělecká a kamerová ředitelka. Za svou práci na filmu Fimfárium byla nominovaná na Českého lva (2011) v kategorii Nejlepší výtvarný počin.

 

Luca Raffaelli je jedním z předních italských odborníků na komiks a animaci, věnuje se propagaci a obnově italské kulturní scény jako novinář i jako autor. Je spisovatel, scénárista a přispívá do jednoho z nejdůležitějších italských periodik La Repubblica, kde mimo jiné od roku 1992 pracuje jako editor komiksů, které každý týden noviny publikují. Mnoho let byl uměleckým ředitelem festivalu animace, který se sám založil “I Castelli Animati” (Genzano) a festivalu komiksu “Romics” (Řím). Byl také um. Ředitelem “La città incantata” (Civita di Bagnoregio), mezinárodního setkání umělců, kteří zachraňují svět. Od roku 2016 se podílí na festivalu animované kinematografie a poetického umění “Animavi” (Pergola), který vede známý režisér Simone Massi.

 

Daphne Rosenthal a její práce se nachází na pomezí experimentální kinematografie a výtvarného umění. Pracuje s různými materiály, používá animační a loutkové techniky, zkoumá pohyby, textury a nálady vyvolávající hmatatelné emoce. Daphne Rosenthal žije a pracuje v Amsterdamu. Studovala na Akademii Rietveld (BFA 2008, Cena Gerrita Rietvelda za nejlepší film a video 2008). Navíc má silné vazby s Los Angeles, kde studovala na Calarts (MFA Experimentální animace 2014). Její práce byly představeny na Alchemy Film and Moving Image Festival, Hawick, Skotsko;  Museo Universitario del Chopo, Mexico City; Mediamatic, Amsterdam; Quartier 21, Vídeň; Nest, La Haya; Swedenborg Film Festival, Londýn; Experimentos en cine, Alburquerque; a v Echo Park Film Center, Los Angeles. V roce 2018 obdržela Daphne rozvojový grant AFK na projekt zkoumající hlínu, keramiku, pohyblivé obrazy a ne-antropocentrické světy.

 

Tami Berenstein je uznávanou mezinárodní režisérkou animovaných a dokumentárních filmů, konceptuální umělkyní, animátorkou a ilustrátorkou. Je také zakladatelkou a uměleckou ředitelkou „AniNation“, Mezinárodního festivalu animace v Jeruzalémě pod záštitou Filmového a televizního fondu v Jeruzalémě. Osm let pracovala jako umělecká ředitelka televizní sítě Telad a Fox-Baby TV, kde vytvořila televizní seriál, který byl prodán 85 televizním kanálům po celém světě (Cuddlies, Crafty Rafty, National Geographic Jr, aj.) Byla nominována na cenu „Mezinárodního dětského filmového festivalu v Chicagu“ a získala několik ocenění „Asiff“. Na svém kontě má také nominaci na cenu „Ofir“ (ekvivalent Oscarů v Izraeli) za dokumentární scénář a v létě 2016 získala od „Animix festival Notable“ nejvyšší ocenění v oblasti animace v Izraeli a je tak první ženou s tímto vyznamenáním.

 

Moderuje:

Tereza Brdečková, novinářka, filmová kritička, spisovatelka, scénáristka, překladatelka, moderátorka, kulturní redaktorka a dcera Jiřího Brdečka, známého režiséra a scenáristy českých animovaných filmů. Vystudovala obor střihová skladba na prestižní filmové škole FAMU. V roce 1995 obdržela cenu Českého literárního fondu Stříbrná křepelka za nejlepší kulturní publicistiku. Věnuje se psaní filmových a seriálových scénářů (mezi mnohými například filmy ‚Zrcadla pro Valdštejna‘ a ‚Toyen‘ či seriály ‚Bohéma‘ a ‚Muž a stín‘). Je autorkou mnoha literárních titulů (‚Sobecký itinerář‘, ‚ Listy Markétě‘, ‚Šahrazád a král‘, ‚Učitel dějepisu‘, ‚Slepé mapy‘,‘ Alhambra‘ a další), napsala také monografii o životě a díle svého otce ‚Jiří Brdečka: Life, animation, magic‘. Pracovala jako dramaturgyně v Barrandovských studiích a v České televizi spolupracovala s režisérem Zdeňkem Týcem na cyklu rozhovorů ,Ještě jsem tady‘, které moderovala.

 Pro registraci zdarma na festival Animayo klidknětě tady

 

 


 

 

Projekce animovaných filmů

Projekce 4.7.2020:

Celý program tady

17:00 -18:10 londýnského času 

Česká animace I - Česká klasika. Jazyk - Česky + anglické titulky

18.30-19.40 londýnského času 

Česká animace II - Moderní Stop Motion z FAMU. Jazyk - Česky + anglické titulky

 

 

 

 

  

Síť Českých center propaguje českou kulturu po celém světě.  Na této speciální festivalové edici stop motion animace spolupracují Česká centra v Belgii, Španělsku, Francii, Řecku, Holandsku, Izraeli, Itálii a Rusku, spolu s Velvyslanectvími České republiky v Kolumbii, Španělsku a Itálii a také FAMU, NFA, Congo Film School a produkce Maur films.

 

 

Informace o události

  • Název události: Animayo a Česká centra přinášejí speciální přehlídku stop motion animace
  • Datum: 04. 07. 2020 04. 07. 2020
  • Místo konání: Český dům Jeruzalém

Podobné události