AI: Když robot píše hru

26. 02. 2021 20:00 Online událost

Český Dům Jeruzalém ve spolupráci se Švandovým divadlem a theaitre.com představí inovativní projekt "AI: Když robot píše hru". Hra, jejíž dialogy sepsala umělá inteligence při příležitosti stoletého výročí premiéry hry Karla Čapka R.U.R., vypráví příběh radostí a strastí každodenního života z pohledu robota. Na projektu spolupracoval tým počítačových a divadelních expertů pod vedením počítačového lingvisty.

Představení potrvá 60 minut a bude uvedeno v češtině s anglickými titulky. Po představení bude následovat debata, během níž se divadelníci a odborníci na AI pokusí zodpovědět otázku, zda robot skutečně dokáže napsáním hry překonat nejtěžší Turingův test. Pro zahraniční publikum bude ve druhé části zajištěn anglický překlad.

Strojově vytvořenému textu vdechne život Jacob Erftemeijer jako Robot. V úlohách lidí, kteří ho obklopují, uvidíme Petra Buchtu, Oskara Hese (alternovaného Markem Frňkou), Denisu Barešovou, Andreu Buršovou Tomáše Petříka. Také oni budou interpretovat text, jehož autorem je chytrý software.

Akce bude streamovaná živě na Facebooku Českého Domů Jeruzalém a na stránce www.theaitre.com

O PROJEKTU

Inovátor Tomáš Studeník přišel v roce 2019 s nápadem oslavit sto let od prvního uvedení Čapkovy hry R. U. R. (která přinesla světu mj. slovo „robot“) netradičním způsobem – a to divadelním kusem, jehož autorem by nebyl člověk, ale chytrý software – tzv. umělá inteligence (Artificial Intelligence – AI)

Na základě této myšlenky vznikl tým složený z informatiků Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy (v čele s počítačovým lingvistou Rudolfem Rosou) a divadelníků ze Švandova divadla a studentů DAMU (vedený ředitelem Švandova divadla, režisérem a pedagogem Danielem Hrbkem). Ve vzájemné kooperaci a debatě se rozhodli odpovědět na otázku, zdali je umělá inteligence schopna napsat divadelní hru a jak se při zpracování takového úkolu bude chovat.

Během několika měsíců počítač generoval obrazy ze života robota, který musí čelit radostem a strastem každodenního života. A odkryl nám, jak vnímá základní lidské otázky jako je narození, umírání, touha po lásce, hledání pracovních příležitostí, či stárnutí.

Jak uvádí Daniel Hrbek, režisér inscenace a ředitel Švandova divadla, na vzniku hry s nadšením spojilo síly mnoho různých lidí a subjektů. „Výzkumný projekt s názvem THEaiTRE, jehož prvním viditelným výsledkem je právě on-line premiéra hry AI: Když robot píše hru, vznikl díky spolupráci Švandova divadla s Ústavem formální a aplikované lingvistiky Matematicko-fyzikální fakulty UK. Podíleli se na něm také studenti DAMU a zástupci platformy prg.ai. Partnerem zahraniční prezentace jsou Česká centra. Velmi nás těší, že jsme získali i podporu grantové Technologické agentury ČR, zaměřené na výzkum a inovace, projekt získal rovněž záštitu Ministerstva zahraničních věcí ČR,“ uvádí Daniel Hrbek.


​Partneři projektu
​:

THEaiTRE, TA ČR (Projekt TL03000348 THEaiTRE : Umělá inteligence autorem divadelní hry je spolufinancován se státní podporou Technologické agenury ČR v rámci Programu ÉTA 3), Matfyz, ÚFAL, CEE Hacks, Prg.ai, DAMU, MZV ČR, Česká centra.

Informace o události

  • Název události: AI: Když robot píše hru
  • Datum: 26. 02. 2021
  • Čas: 20:00
  • Adresa: Online událost

Podobné události