Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Široké možnosti v oblasti inovační spolupráce ČR a Izraele

Izraelský inovační úřad připravuje výzvy pro formování mezinárodních konsorcií v řadě sektorů

Česká republika spolupracuje s Izraelem na mnoha úrovních, a zvláště aktivně v oblasti inovací a nových technologií. Část těchto aktivit probíhá i v rámci spolupráce zastřešované řadou oficiálních programů, jako je např. aktuálně PROGRAM DELTA 2, spadající v ČR pod TA ČR a v Izraeli pod Izraelský inovační úřad / Israel Innovation Authority / IIA (podrobněji https://www.tacr.cz/program/program-delta-2/).

V oblasti mezinárodní spolupráce vůbec poprvé připravuje Izraelský inovační úřad (Israel Innovation Authority/IIA) tzv. sektorové pilotní výzvy (programy) pro předem definované tematické oblasti. Partnery pro tento druh výzev nemusí být pouze vládní agentury a ministerstva, ale také např. mezinárodní společnosti (MNC), nemocnice, městské samosprávy apod. V případě účasti vládních agentur a ministerstev by se jednalo o finanční spoluúčast, v případě dalších aktérů je možná také spoluúčast formou "in kind contributions" (např. pronájem kanceláře, poskytují mentora v místě apod.). Cílem programu je pomoci najít izraelským start-upům zajímavé partnery v zahraničí, kteří jim umožní vyzkoušet a spolupracovat s nimi na vývoji jejich technologií v konkrétních pilotních projektech. Půjde de facto o formování mezinárodních konsorcií s účastí izraelských firem prostřednictvím IIA. Jedná se o následující oblasti: 1) Space and Aviation; 2) Health and E-health, 3) Tech-bio convergations (jde o překryv Engineeringu a Biologie: např.3D tisk z lidských buněk, nanorobotika v lékařství apod.); Food and Agro Technolgies; 4) SMART Technolgies (Smart cities, Smart transportation, Smart industry, Smart Farming etc.); 5) Cleach-tech, Green-tech, Environment and Water.

V říjnu 2020 plánuje IIA první pilotní Call na oblast Space and Aviation, začátkem roku 2021 bude následovat Smart Cities and Transportation, ve druhém pololetí 2021 Health-Tech a Food a Agritech. V případě, že by partnery z ČR (nemocnice, nadnárodní a mezinárodní firmy apod., městská samospráva) některé z témat zaujalo, IIA se rád dohodne na podmínkách partnerství. Tyto pilotní výzvy budou časově flexibilnější a budou se moci vice přizpůsobit požadavkům jednotlivých partnerů.

Čeští potenciální zájemci se mohou obrátí s indikací prvotního zájmu na nás a Zastupitelský úřad ČR v Izraeli (Mgr. Delana Mikolášová, Ph.D., Scientific, R&D and Innovation Counsellor, Delana_Mikolasova@mzv.cz, tel. +972-52-797-8299).

Kromě individuální i formalizované spolupráce na tomto poli probíhá v obou zemích živá výměna zkušeností, názorů a spousta zajímavých dvoustranných i mezinárodních akcí.

Např. Česko-izraelská smíšená obchodní komora (ČISOK) zve české podnikatele na Česko-izraelský inovační den do Liberce mezi zástupce vědy, výzkumu i businessu z ČR a Izraele, kteří budou sdílet zkušenosti a hledat příležitosti pro rozvoj spolupráce. Akce se uskuteční dne 26. listopadu 2020 v nových prostorech podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Hlavní téma je „Nanotechnologie mění svět“ (více informací na: https://www.ciidliberec2020.cz).

Na druhé straně např. izraelská Smart Mobility Initiative zve ve středu 23. září 2020 zahraniční zájemce na speciální webinář "Israel’s Innovative Autotech Ecosystem ”.

Webový seminář se bude zabývat:

- Přehled ekosystému Autotech (Automotive) v Izraeli

- Aktuální projekty

- Plány do budoucna

- Nástroje pro spolupráci

Iniciativa Inteligentní mobilita byla založena při Kanceláři izraelského předsedy vlády s důrazem na podporu mezinárodní spolupráce.

Zaregistrovat se můžete zde:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdKgrVNy4K2lT9e-0bm3jfHOAfKacQJ0VP3QLJYYu2Vnc84Ew/viewform

 

 

 

Zdroje: https://tacr.cz/, https://innovationisrael.org.il/en/, https://www.iwb.world/, CzechTrade, ČISOK, ZÚ ČR v Izraeli

Zpracoval tým pracovníků CzechTrade / CzechInvest v Izraeli