Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Koronapovídky (1.6 - 31.7. 2020)

Pandemie Covidu-19 a s ním spojená omezení mají těžké následky i pro spisovatele a spisovatelky. Všechna veřejná čtení byla odřeknuta a knižní veletrhy zrušeny. Přitom vedle prodeje knih jsou právě veřejné akce podstatnou částí jejich práce a živobytí. Proto jsme se rozhodli zprostředkovat Vám kontakt s nimi jinak. Požádali jsme několik předních českých spisovatelů, aby napsali exkluzivně pro nás krátké příběhy z těchto neslýchaných časů. Od 1.6.2020 postupně představíme povídky od Pavla Brycze, Tomáše Ráliše, Jiřího Janků a Roberta Mikoláše. Jejich texty si můžete přečíst na našich webových stránkách v anglickém jazyce. Doufáme, že se povídky doprovázené ilustracemi Jiřího Slívy stanou nejen krátkým rozptýlením, ale zůstanou také zachovány jako svědectví této zvláštní doby. Koronapovídky jsou společním projektem Českého Centra v Tel Avivu a Českého Domů Jeruzalém.

 

 

Pavel Brycz 

(*28. 7. 1968 Roudnice nad Labem)

Prozaik, básník a scenárista. Píše pro dospělé i pro děti. Je autorem dvou televizních večerníčků: Dětský zvěřinec (2008) a Bílá paní na hlídání (2013 a 2019). Falešnému mesiáši 17. století z Haliče je věnován jeho magický román Svatý démon (2009). V roce 2014 vydal román Muž bez ženy není člověk, který pro Český rozhlas v roce 2017 načetl Michal Isteník, herec z populárního TV seriálu Most. V roce 2017 představil také legionářské romaneto Největší muž na světě, groteskně pojatý příběh anabáze českých legionářů v Rusku. Je autorem úspěšné série upírských komedií Emil a upíři. První knížka série nese název Neboj se, vždyť máš česnek (2018), a nyní vychází už čtvrté pokračování Česnek útočí, se vším zatočí (2020). Celá série vychází také jako audiokniha v podání hece Kamila Halbicha.

Pavel Brycz je laureát Ceny Jiřího Ortena 1999 za knihu Jsem město, která pojednává o městě Most, industriálních Pompejích zničených kvůli těžbě hnědého uhlí. Dále získal Prix de Bohemia 2005 za komediální rozhlasovou pohádku s písničkami Neberte nám Ptáka Loskutáka a Státní cena za literaturu 2004 za  román Patriarchátu dávno zašlá sláva, ságu ukrajinsko – německo – české rodiny v časech krvavého 20. století. Zlatou stuhu IBBY 2011 získal za dětskou knížku Bílá paní na hlídání.

Na konci roku 2019 se zúčastnil Evropského literárního festivalu v Tokiu, kde představil japonský překlad své knihy Co si vyprávějí andělé? – fantasy všedního dne.

Dlouhodobě spolupracuje jako scenárista s Českým rozhlasem a textař s hudební skupinou Zdarr, ex-členů kapely Laura a její tygři. Jeho práce byly přeloženy do několika jazyků.

Povídka ke stáhnutí v anglickém jazyce:

PDF:

Mobi

Epub

 

 

 

Robert Mikoláš

(*1966 v Praze)

novinář, diplomat, v současnosti ředitel Českého centra Tel Aviv a Českého domu Jeruzalém. Vystudoval českou a světovou literaturu a historii na PF UJEP v Ústí nad Labem, absolvoval také studijní pobyt v Goethe Institutu v Mnichově či novinářské pobytové programy v sídle NATO a ve Spojených státech, studoval na Taipei University.

V minulosti působil jako knihovník Strahovské knihovny Královské kanonie premonstrátů v Praze na Strahově či jako profesor na Pražské fotografické škole nebo na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze. V letech 1998 až 2018 pak pracoval jako zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu.

Za své reportáže získal několik ocenění, PRIX Bohemia Radio 2011, Znojemský hrozen 2006 a 2013, dvakrát byl také nominován na Novinářskou cenu roku

Od 90. let 20. století publikoval v českých i zahraničních médiích, mj. v Respektu, Reflexu, Týdnu, Lidových novinách, Hospodářských novinách, deníku SME, v Koktejlu a dalších.

Publikační činnost:

Jiří Dienstbier. Žít naplno, Nakladatelství Lidových novin, 2012 - Kniha o známém zahraničním zpravodajovi Československého rozhlasu, osobnosti Srpna 1968, disidentovi a jednom z nejvýraznějších polistopadových politiků

Zápisky z válek a katastrof, Radioservis, 2003 - Kniha autentických svědectví a reportáží z deseti zemí tří kontinentů

Vztahy České republiky se Srbskem a Černou Horou, Praha - Spoluautor sborníku věnovaného aktuálnímu vývoji na Balkáně

Sametová revoluce v Ústí nad Labem (Svědectví studentů po dvaceti letech), 2009

Sto studentských evolucí, Academia, 2019 - jako přímý účastník listopadových událostí v roce 1989 se podílel na tvorbě publikace vydané u příležitosti 30. výročí sametové revoluce.

Povídka ke stáhnutí v anglickém jazyce:

PDF:

Mobi:

Epub:

 

 

 

Jiří Janků

*1967

Vystudoval český jazyk, literaturu a historii na Pedagogické fakultě v Ostravě (1990) a dramaturgii činoherního divadla na DAMU (1999). Již během studia pracoval jako dramaturg v Divadle Petra Bezruče v Ostravě a v roce 1994 se stal jedním ze spoluzakladatelů Divadelního sdružení CD 94. Na práci sdružení se podílel nejen jako dramaturg, ale též jako dramatik: Cesta kolem světa (1994), V zajetí filmu (spolu s P. Svojtkou, 1997), Tři mušketýři (spolu s D. Hrbkem, 1998), Narozen 28. října (spolu s D. Hrbkem a P. Svojtkou, 1999), Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor, zlý pes (spolu s P. Svojtkou, 2002). Inscenace jeho textů mohli spatřit diváci na festivalech v mnoha zemích Evropy (Francie, Španělsko, Německo, Anglie, Slovensko, Dánsko, Švýcarsko, Itálie, Irsko). V roce 1996 se zúčastnil prestižní letní divadelní školy v londýnském Royal Court Theatre. V letech 1997−2002 pracoval jako dramaturg v České televizi, kde mj. připravoval pořad Úsměvy a rozsáhlý dokumentární cyklus o historii rozvědky Československo ve zvláštních službách. V letech 2002—2006 byl dramaturgem Středočeského divadla Kladno, pro které napsal hry České vánoce, Bedřich Smetana: The Greatest Hits a Hvězdné nebe nad Barrandovem. Odtud odešel společně se svým dlouholetým souputníkem, režisérem Petrem Svojtkou, do Městských divadlech pražských, kde působil v letech 2006 – 2018. Také zde se věnoval tvůrčímu psaní a převážně s Petrem Svojtkou napsal několik her, většinou komediálního ražení (Superčlověk, Viktor K., Fialové Květy štěstí, V+W Revue, 60´s aneb Šedesátky a několik dalších). V současné době je dramaturgem Divadla F. X. Šaldy v Liberci.

Povídka ke stáhnutí v anglickém jazyce:

PDF:

Mobi

Epub

 

 

 

Tomáš Ráliš

Tomáš Ráliš se narodil v roce 1997 v Kadani, na tamějším gymnáziu také odmaturoval. V současné době studuje Divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze, obor Režie-dramaturgie činoherního divadla. Dále se zajímá o film, literaturu a výtvarné umění. Věnuje se psaní krátkých próz, poezie a divadelních her, jako dramatik debutoval v devatenácti letech hrou Svině. V roce 2020 s hrou Bezpečnostní pásy zvítězil v dramatické soutěži pořádané Vaclav Havel Library Foundation, New York, čímž získal možnost studijního pobytu v USA ve formě stáže na prestižní newyorské Tisch School of the Arts spojeného s návštěvou broadwayských divadel.V současné době pracuje v rámci projektu  Autor v domě  A studia Rubín na novém dramatickém textu.

Povídka ke stáhnutí v anglickém jazyce:

PDF:

Mobi:

Epub: