Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Izraelské startupy vyhlašují válku s koronavirem: myšlenky, které zastaví epidemii

Identifikovat virus podle tělesného pachu, detekovat zakázané shromáždění lidí, diagnostikovat pomocí smartphonu: high-tech experti v Izraeli hledají způsoby, jak překonat krizi způsobenou koronavirem

Izraelský high-tech průmysl vstoupil na světovou rasu vyvoje patentů pro boj proti koronaviru. Mnoho společností a výzkumných laboratoří může období epidemie výrazně zkrátit.

Státní inovační správa (Rashut Hadshadanut) spolu s Ministerstvem zdravotnictví a Národním centrem digitálních technologií přidělily 50 milionů šekelů na nové projekty. Hi-tech společnosti, výzkumní pracovníci a podnikatelé byli vyzváni, aby předložili jakékoli nápady v požadovaném směru - od léčivých přípravků a lékařského vybavení po vynálezy v oblasti zpracování informací a průmyslové výroby. Čas nečeká - lhůta pro předkládání projektů končí 7. dubna.

Shomrat Schwartz, vedoucí oddělení obchodních projektů ve Státní inovační správa, tvrdí, že oni již obdrželi stovky žádostí. Významná část se brzy stane aktuálními projekty.

První kategorie projektů zahrnuje myšlenky jakéhokoli druhu, které se vyvíjejí - například v oblasti biochemie. Z nich budou vybrány ty s největším potenciálem a jejich vývojáři dostanou finanční podporu.

Druhá kategorie zahrnuje technologie v oblastech, jako je laboratorní výzkum, průmyslová výroba nebo informatika, které reálně existují. „Vezměte si například domácí hospitalizaci,“ vysvětluje Schwartz. „Ani jsme nevěnovali pozornost skutečnosti, že počet lidí, kteří jsou léčeni doma, převyšuje počet hospitalizovaných v nemocnicích. Náš management měl v tom ruku. Jedná se o pilotní projekt „digitální zdravotní péče“, který umožňuje pacientům zůstat doma a být neustále sledován nemocnicí nebo klinickým personálem. “

S podporou Státní inovační správy se nyní vyvíjí několik dalších lékařských technologií. Například biofarmaceutická společnost Kamada vyvíjí technologii pro extrakci protilátek proti koronaviru z krve zotavených lidí, s cílem jejich použít k léčbě vážně nemocných pacientů.

Řada projektů se týká technologií pro sledování veřejného prostoru. Například systémy rozpoznávání hromadného shromáždění lidi, podobné těm, které používá SHABAK. Existují technologie, které vám umožňují vzdáleně měřit některé biologické parametry - tělesnou teplotu, puls - kolemjdoucích nebo lidí vstupujících do budovy. Vyvíjejí se také nejnovější techniky dezinfekce veřejného prostoru.

Mnoho podnikatelů nabízí systémy zpracování dat nosičů virů k získání důležitých informací. Například někteří vědci se domnívají, že je možné varovat lehce nemocné pacienty, že se jejich stav může zhoršit. Existují také techniky, které předpovídají, kde by mohlo dojít k propuknuti epidemie.

Společnost Guide In Medical provedla změny ve svém výrobku - automatický respirátor upravili tak, že teď může fungovat jako aparát umělé plicní ventilace. Pomoci investiční platformy pro zdravotnictví  Sanara Ventures, kterou financují společnosti Teva a Philips, Mayhumdock vyvíjí technologii pro poskytování lékařských služeb na dálku, která umožní diagnostikovat pomocí smartphonu: vzdálený stetoskop, otoskop, pulzní oxymetr a teploměr.

 

 

Zdroj: www.ynet.co.il, www.vesty.co.il

Připravil tým pracovníků CzechTrade / CzechInvest Izrael