Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

2019: rekordní rok po číslu exitů v izraelském hi-techu

Celková částka „exitů“ izraelských společností v letošním roce činila 9,9 miliardy USD

Odcházející rok byl pro izraelské high-tech společnosti v posledním desetiletí nejúspěšnější. Alespoň pokud jde o prodej společnosti a vydání cenných papírů na burze.

Izraelské hospodářské publikace dnes zveřejňují roční výsledky shrnuté společností PwC, která sleduje stav v izraelské špičkové technologii.Celková částka „exitů“ izraelských společností v letošním roce činila 9,9 miliardy USD, což je dvakrát více než v roce 2018 a přesně o třetinu více než v roce 2017. S přehlednutím k dalšímu vydání cenných papírů nebo dalšímu prodeji společností (follow-up deals) roční objem transakcí se odhaduje na 22 miliard dolarů. Poslední kategorie zahrnuje společnosti jako Mellanox, Lumenis a Click Software Technologies.Rok byl rekordním v počtu transakcí: jejích bylo 80 – v 67 případech došlo k  fúzím s jinými společnostmi a v ostatních 13 k nákupům.Rok 2019 nebyl podle počtu exitů vrcholným rokem - v letech 2014–2015 vzrostli na 10,5 miliardy. Od té doby však byl nejúspěšnějším rokem. K největším obchodům patří obrovský nákup Habana Labs společnosti Intel za 2 miliardy dolarů. Byly uzavřeny tři transakce v rozmezí 500 milionů - 1 miliarda a 20 od 100 do 500 milionů. Polovinu exitů (4,5 miliardy) tvoří počítačové společnosti, exity v oblasti internetu se odhadují na 1 miliardu, v bio- a medtechu - na 1,7 miliardy, v čipech - 2,3 miliardy (včetně Habana Labs).

Spojené státy americké jsou největším kupujícím izraelských společností – tady mluvíme o 48 transakcích v hodnotě 8,9 miliardy. Izraelští hráči absorbovali další společnosti v 11 případech, ale za velmi skromnou částku 230 milionů. Podle společnosti PwC, v průběhu 10 let od roku 2010 do roku 2019, na izraelském high-tech trhu bylo provedeno 587 akvizic v celkové výši 70,8 miliard USD. S přehlednutím k opakovaným prodejům by tato částka byla mnohem větší. Patří sem dohoda století - nákup izraelské společnosti Mobileye společností Intel za 15,3 miliardy dolarů nebo nákup společnosti Mellanox společností Invidia.

V roce 2019 začaly být na newyorské burze kótovány tři velké izraelské společnosti. Tufin (bezpečnost na internetu) vydal cenné papíry v hodnotě 480 milionů, které jsou o 30 procent vyšší než nominální hodnota, Fiverr (který vytvořil virtuální trh práce pro nezávislé pracovníky - freelancery) – na 650 milionů, prodejní cená kterých je o 10% více než nominální hodnota, a lékařská high-tech společnost Inmode vydala v srpnu akcie za 450 milionů a dnes jejich cena je již třikrát dražší.

 

Zdroj: www.israelinfo.co.il 

Připravil kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade / CzechInvest Izrael